ROZHODČÍ: Video ve fotbale? Velký přehled, jak jsou v Evropě i světě se zavedením daleko


20.04.2017 - 13:57:03

Volání po videu ve fotbale nabírá na síle. Jak jsou na tom ze zavedením technologií jednotlivé země a fotbalové organizace aktuálně?   

 

Ve fotbalové terminologii se stále častěji objevuje výraz VAR (Video Assistant Referee). Někde už funguje, jinde zavedení videa chystají.

Přinášíme přehled současné situace.

FIFA - vyzkoušeno na MS klubů 2016, na stejném turnaji bude video i letos, FIFA použije technologii také na MS do 20 let. Plánuje ho i pro MS 2018 v Rusku.

UEFA – zatím spíše váhavý přístup. Funkcionáři poprvé připustili zavedení videa po rozhodcovské blamáži v utkání Real – Byern v Lize mistrů. V žádném oficiálním utkání organizovaném UEFA nebyla technologie VAR vyzkoušena.

CONMEBOL (jižní Amerika) – poprvé vyzkouší VAR v této sezoně ve vyřazovací fázi pohárových soutěží Copa Libertadores a Copa Sudamericana

AFC (Asie) - Technologie VAR zatím ve fázi testování.

Austrálie – video už využívají ve vybraných zápasech první ligy, v příští sezoně se počítá s plným zavedení na všechna utkání.

Německo – už od příští seozny budou zápasy Bundesligy pod dohledem videa.

Itálie – čekají na schválení FIFA, pokud souhlas dostanou, bude video v Serii A už v sezoně 2017/18

Anglie – provedli řadu testů a zkoušek. V příští sezoně bude video sudím pomáhat v zápasech FA Cupu (od třetího kola).

Podívejte se a přečtěte si také

ROZHODČÍ: Němci vyzkoušeli fotbal bez ofsajdů. Nebavilo to hráče ani trenéry

Španělsko – příští sezonu chtějí španělští funkcionáři VAR testovat, s jejím zavedením do ligových soutěží počítají od sezony 2018/2019.

Francie – už v této sezoně byly některé zápasy pod dohledem videa, výsledky testů ani případný termín „ostrého“ nasazení nebyl oznámen.

Nizozemí – od léta budou všechna utkání Eredivise pod dohledem kamer.

Portugalsko – tamní svaz chce video zavést co nejdříve, poprvé ho v soutěžním zápase vyzkouší ve finále poháru ještě v této sezoně. V lize bude video nejdříve do sezony 2018/2019.

Belgie – v příští sezoně bude vybráno 48 zápasů, ve kterých bude video testování, od další sezony počítá belgický fotbalový svaz s videem pro všechny zápasy první ligy.

USA – video už je testováno, ve druhém části sezony MLS se očekává „plná implementace“.  

Podívejte se a přečtěte si také

ROZHODČÍ: Jestřábí oko na ofsajdy poprvé v akci. Hned dvakrát udělali asistenti chyby

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8719
 
ID: 8659
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře