PŘÍBĚH: Vánoční zázrak. Vojáci na válečné frontě po sobě přestali střílet a hráli fotbal


17.12.2016 - 11:02:00

Už 102 let uplynulo od výjimečné chvíle, kdy fotbal dokázal alespoň na pár hodin přerušit válečné šílenství.

 

Byl to jeden z nejsilnějších momentů první světové války. Desetitisíce vojáků vyšly z nepřátelských zákopů a podaly si ruce. Zatímco ještě včera se podle rozkazů svých států vraždili, o čtyřiadvacet hodin společně zpívali, pili, hráli fotbal.

Sbratřovali se navzdory vlastenectví a válce. Psaly se Vánoce roku 1914.

Na válečné frontě tehdy stály německé jednotky proti britským. Linie zákopů se táhly od Lamanšského průlivu až ke švýcarským hranicím Po šesti měsících vykreslila válka na západní frontě území plné smrti, mrtvých těl, nenávisti a strachu.

Podívejte se a přečtěte si také

PŘÍBĚH: Největší podvodník v historii. Hrát neuměl, za 20 let nedal gól, ale byl hvězdou

Ovšem Vánoce vše změnily. Sice jen na pár hodin, ale i tak na chvíle klidu vzpomínali vojáci až do konce svých životů.

„Byla to krutá doba. Ale těch jedinečných a podivných Vánoc bych se nezřekl pro nic na světě,“ psal domů britský voják Bruce Bairnsfather.

Muži, kteří po sobě bezhlavě stříleli, se náhle bratřili, měnili si dárky, ukazovali si rodinné fotografie, pohřbívali mrtvé, sloužili mše a hlavně hráli fotbal.

Podívejte se a přečtěte si také

PŘÍBĚH: Nejbláznivější zápas historie. Šílenost z roku 1994 na Barbadosu nic nepřekoná

Podle svého válečného deníku porazil 133. Královský saský regiment Skoty 3:2. Robert Graves z druhé strany výsledek potvrzuje, dodává však, že to bylo jen proto, že reverend Jolly, který zápas soudcoval, „prokázal příliš moc křesťanské dobroty“ a nechal skórovat Němce, i když byl v jasném ofsajdu.

V jiném duelu podle Glasgow News Skotové naopak vyhráli s přehledem 4:1. Další zápasy ovšem vůbec nepřipomínaly konvenční souboje jedenáctek. „Byla to prostě mela, ne fotbal, co vidíte v televizi,“ vzpomínal v roce 1984 Ernie Williams z chesirského regimentu.

K nejrozsáhlejším kontaktům mezi nepřáteli došlo v okolí městečka Ypres v Belgii. Zde byly vzájemné kontakty nejužší mimo jiné i proto, že část německých vojáků před válkou v Británii pracovala a uměla anglicky. 

Podívejte se a přečtěte si také

PŘÍBĚH: Ronalda v Lisabonu přepadli lupiči. Šestnáctiletý CR7 se s nimi pustil do rvačky

Jak historici dokonce zaznamenali, i zde sehráli Němci a Britové fotbalový zápas. Utkání skončilo 3:2 pro britskou stranu, ale nebylo dohráno, protože kopací míč píchli o ostnatý drát.

Válečná propaganda potom „vánoční zázračné příměří“ přehlušila, velící důstojníci dokonce některé aktéry potrestali nebo přesunuli do jiných jednotek. A střílelo se dál. Většina vojáků, kteří byli přímými účastníky památných dnů bez boje, se konce první světové války nedožila.

V roce 2005 měl premiéru film Šťastné a veselé, který právě tyto skutečně zázračné dny věrně popsal.  

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8718
 
ID: 8657
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře