RETRO: Vzpomínka na chvíle slasti aneb EURO 2004 a zápas Česko – Nizozemsko 3:2


30.11.2016 - 12:00:05

Podívaná na tohle se prostě neomrzí. Dnešní výlet do minulosti je pro české fotbalové fanoušky obzvláště příjemný. Zveme vás do fotbalového nebe roku 2004. Česko – Nizozemsko 3-2.

 

Ten zápas nelze zapomenout., Ve všech anketách vítězí jako nejlepší utkání české reprezentace. A nepochybně právem, byť Češi hráli jistě důležitější zápasy (třeba finále mistrovství světa).

Nicméně úchvatný útoční boj proti Nizozemcům na Euru 2004, ten prostě z paměti nezmizí. Ještě před tím, že zhlédnete video, procvičte paměť u řádek, popisujících oněch slavných devadesát minut.

Čtvrtá minuta: Bouma hlavičkou po přímém kopu a zaspání soupeřovy obrany - 0:1. Dvacátá minuta: Van Nistelrooij po druhém fatálním selhání české defenzivy - 0:2. Tento gól tisíce fanoušků neznalých pravidel rozpálil doběla, lidé si mysleli, že gól padl z ofsajdu, protože Van Nistelrooij byl v ofsajdové pozici. V okamžiku, kdy mu přihrál Robben, už byl ale míč blíže brankové čáře než střelec, takže o ofsajd se v žádném případě nejednalo.

První zásah trenéra Brücknera přichází vzápětí. Na hřiště jde Šmicer, z placu Grygera, který měl nemalý podíl na druhé brance.  Česká defenzivní linie se zužuje na tři lidi. A Brücknerova pro mnohé „šílená“ taktika „všechno na útok“ slaví úspěch.

Podívejte se a přečtěte si také

VÝBĚR: 7 známých hráčů, kteří měli problémy se zákonem. Rvali se, kradli nebo podváděli

Baroš dostává na půlicí čáře přihrávku, kterou zpackal Nizozemec Van Bronckhorst. Ve vápně ještě pomotá sebe i Stamam, nicméně nakonec dokáže přihrát Kollerovi a rázem je to jen o gól. Utkání nabírá nadpozemské grády. Útočné vlny se valí na obě brány. Davids pálí do tyče.

Brzy po přestávce mizí ze hřiště tradiční defenzivní štít Tomáš Galásek a za něj naskakuje do hry další útočník Marek Heinz. Krajní obránce Marek Jankulovski hraje regulérní křídlo. A přichází i pomoc nečekaná, nizozemský kouč Dick Advocaat stahuje Robbena nahrazuje ho defenzivním záložníkem Bosveltem. Za tohle střídání Advocaata dodnes v Holandsku nesnášejí.

Podívejte se a přečtěte si také

VÝBĚR: 10 kuriózních důvodů, kvůli kterým museli hráči platit pokuty. Tevéz, CR7 a spol.

Vzápětí je vyrovnáno, Koller sklepává hrudníkem míč Barošovi, jeho volej málem trhá síť pod břevnem.

Nádherné finále přichází dvě minuty před koncem. Střelu Heinze brankář Van der Saar vyráží balon před Poborského, ten vidí lépe postaveného Šmicra a Česko bere tři body po dech beroucím obratu. Tak si to připomeňte i živými obrázky.

This text will be replaced

Podívejte se a přečtěte si také

HRÁČI: Lords of the Drinks aneb 11 největších fotbalových pijanů, kteří milovali flašku

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8716
 
ID: 8658
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře