BLOG: Takhle jste to měli schválit, pane Svobodo. Fanoušek připravil vlastní návrh změn


11.04.2017 - 12:33:37

Nový hrací systém české ligy fanoušky příliš nepotěšil. Jeden z nich zpracoval „variantu“, která nevypadá úplně blbě. Tady je.  

 

Od sezony 2018/2019 se bude po základní části hrát nadstavbová část. Šest týmů bude hrát každý s každým, jednokolově, přičemž první tři týmy po základní části získají „drobnou“ výhodu tří domácích zápasů. Všem šesti klubům zůstanou body ze základní části. Stejným způsobem se bude hrát i šestičlenná skupina o záchranu. Čtyři „prostřední“ týmy pak odehrají play-off o místo v EL.

Fanoušci i odborníci v diskusích upozorňují na různá úskalí tohoto systému. Hlavním problémem je, že v závěru základní části budou nepochybně kluby spekulovat, zda pro ně nebude výhodnější obsadit sedmé místo než páté nebo čtvrté (viz odkaz níže).

Podívejte se a přečtěte si také

ANALÝZA: 10 posledních ročníků české ligy. Jak by vypadala nadstavba ve skupině o titul?

Jeden z fanoušků Jaroslav Křiva poslal jenprofotbal.cz vlastní alternativu, jak by se mohlo hrát. A nevypadá vůbec zle. Rozhodně působí na první pohled lépe než Dušanem Svobodou předložený a schválený materiál.

Skupina o titul - 4 týmy

dvoukolová nadstavba, hraje každý s každým doma/venku

body po základní části zůstávají

všechny týmy odehrají 6 zápasů navíc

vítěz má titul a LM, druhý tým LM, třetí tím EL, čtvrtý tým „oči pro pláč“

výhody: podle tabulky po základních části v předchozích deseti sezonách existuje velká pravděpodobnost, že všechny čtyři týmy budou mít o co hrát, ať už o titul nebo účastnické místo v Lize mistrů. Atraktivita zápasů zajištěna, plné stadiony taktéž. Z dvanácti zápasů by mělo být minimum těch, ve kterých o nic nepůjde.

Nevýhody: tým, který skončí čtvrtý, bude „loserem“ sezony. Navzdory kvalitní výkonnosti v celé sezoně nebude mít místo v evropských pohárech.

Skupina o EL – 8 týmů

klasický „play-off“ pavouk, pohárový systém dvojzápasů doma/venku

hraje 5 – 12, 6 – 11, 7 – 10, 8 - 9

4 týmy odehrají 2 zápasy navíc, 2 týmy odehrají 4 zápasy navíc, 2 týmy odehrají 6 zápasů navíc

vítěz získá místo v Evropské lize

výhody: ani jeden zápas nebude „lichý“, ve všech 14 zápasech půjde o postup a možnost získání místa v Evropské lize

nevýhody: 4 týmy budou mít k základní části hubenou nadstavbu v podobě pouhých dvou zápasů, 2 týmy v podobě 4 zápasů. Místo v EL může v krajním případě získat dvanáctý tým po základní části, zatímco čtvrtý tým po nadstabové části skupiny o titul zůstane bez pohárů.

Skupina o záchranu – 4 týmy

dvoukolová nadstavba

hraje každý s každým doma/venku

body po základní části zůstávají

všechny týmy odehrají 6 zápasů navíc

poslední dva kluby po nadstavbě přímo sestupují

třetí tým sehraje klasickou dvojzápasovou baráž (doma/venku) se třetím celkem druhé ligy

výhody: týmy mohou získat až 18 bodů, což skýtá velkou pravděpodobnost, že šanci na udržení se v soutěži budou mít po základní části všechny čtyři týmy. Minimum zápasů, ve kterých o nic nepůjde a týmy je mohou „vypustit“.

nevýhody: žádné

Druhá liga

Soutěž rozšířit na 18 týmů, aby kluby hrály více zápasů. První dva přímý postup, třetí tým soutěže baráž o postup proti klubu, který po nadstavbě o záchranu v první lize skončí třetí od konce. 

Podívejte se a přečtěte si také

BLOG: Nový systém ligy? Dušan Svoboda přivedl na svět retardované nedonošené dítě

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8717
 
ID: 8660
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře