RETRO: Šílené svinstvo na MS 2002. Jižní Korea s pomocí sudích zařízla Italy i Španěly

26.09.2016 - 13:15:02

Na domácí šampionát v roce 2002 se fotbalisté Jižní Koreji připravovali s velkou pečlivostí. Angažovali stratéga Guuse Hiddinka na lavičku, sesbírali nejlepší hráče země a podle všeho i „pořešili černoprdelníky“.

Protože způsob, jakým nakonec vybojovali až semifinále a konečné čtvrté místo, to byla neuvěřitelná sprostota.

Těžkou základní skupinu zvládli Korejci na výbornou, porazili Poláky 2:0, remizovali s Američany 1:0 a v přímém souboji o postup poslali domů Portugalce, když je dokázali porazit 1:0.

Podívejte se a přečtěte si také

ROZHODČÍ: Odvážný sudí před nebeskou bránou. Svatý Petr má jen jednu krátkou otázku

Už v tomto utkání začali tlačit káru domácím rozhodčí. Argentinský sudí Angel Sanchez v první půlhodině vyloučil Portugalcům velmi sporně Pinta i Betoa a v devíti lidech se Figo a spol. už na moc velké akce nezmohli.

I dalších utkáních už měli vydatnou posilu, na stranu domácího týmu se znovu přidali rozhodčí. A způsobem, který odsoudil celý fotbalový svět. Byly to totiž neuvěřitelné zářezy.

Neuvěřitelné osmifinále proti Itálii

Osmifinálový duel proti Itálii začal ostře. Už v páté minutě odpískal rozhodčí hodně přísnou penaltu a domácí mohli jít do vedení. Jenže An Čung-hwan penaltu neproměnil. Ještě v první polovině skóroval Vieri, ovšem dvě minuty před koncem Panucci vyrobil obrovskou hrubku a Sol Ki-hjon ji bez problémů využil.

Nutno zmínit, že Korejci hráli celý zápas neuvěřitelně tvrdě až brutálně. A Moreno jim nechutné fauly, kopance, strkání a dokonce i údery loktem nebo kopnutí do hlavy toleroval a nic nepískal.

Nastavení už bylo v režii sudích. Ekvádorský řezník Byron Moreno jako jediný na planetě viděl simulování Tottiho a místo penalty pro Itálii záložníka AS vyloučil. Přesilovku domácí využili čtyři minuty před koncem

Sudí se hájil. „Znovu opakuji to, co jsem již říkal: Řídil jsem ten zápas podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, rozhodnul jsem se správně,“ řekl Moreno Corriere dello Sport.

ROZHODČÍ: Blonďatá kočka na lajně. Brazilci si zamilovali třiadvacetiletou sudí Fernandu

Téhož sudího posléze doživotně suspendovali v jeho zemi poté, co v jednom utkání nastavoval bez příčiny 13 minut. Evidentně S NÍM spřízněná Deportiva Universita de Quito během tak dlouhého nastavení Deportiva vstřelila dvě branky a otočila stav z 2:3 na 4:3.

Tři neuznané góly Španělů = postup Koreje do semifinále

Jestliže byl osmifinále nechutný zářez, tak souboj o postup mezi nejlepší čtyři se Spanělskem bylo megasvinstvo. Řádil egyptský sudí Gamal Al-Ghandour a především jeho asistenti.

Španělsko sice postrádalo útočníka Raula, ale bylo lepším týmem. V první půli dali Španělé dali dokonce dva góly, ale sudí ani jeden neuznali. První kvůli ofsajdu, který byl zřetelný, druhý po útočném faulu, který viděl pouze on.

V prodloužení se Španělé opět prosadili. Joaquínův centr už prý byl za brankovou čarou a tak gól opět neplatil.

Opět to ale byl nesprávný verdikt. Rozhodl penaltový rozstřel. Zatímco domácí byli stoprocentně úspěšní, Joaquín neuspěl. Jižní Korea tak postoupila do semifinále.

„Myslel jsem, že bude férovější, když šlo o čtvrtfinále,“ komentoval výkon rozhodčích španělský kouč Camacho. Po zápase kritizoval rozhodčí i šéf FIFA Sepp Blatter.

ROZHODČÍ: Dostal jsem poštou kulku. Byl to jasný vzkaz, nepochybuje italský sudí Collina

Až semifinále bylo sudími řízení v klidu a Korejce vyřadili Němci gólem Balacka. Dva „postupové“ zápasy týmu pořadatelské země ale patří k největším ostudám v historii světových šampionátů.

Všechny tři zářezy ve prospěch Jižní Koreji si prohlédnětě na přiloženém videu.

This text will be replaced

ROZHODČÍ: 1 400 000 korun roční paušál a za každý mač 42 000. Tolik berou sudí v Anglii