BLOG: PES 2017 je oproti FIFA 17 asi jako Magda Vašáryová oproti Mile Kunis


04.10.2016 - 14:38:09

Populární gameska FIFA je tady v nové verzi a je to pecka. Brutálně přiblížená realitě. Poměrně těžká, ale o to víc kouzelná. Návyková.

 

Výbornou recenzi na FIFA 17 přinesl web časopisu Týden. Sepsal ji Jakub Kvasnička, s jehož laskavým svolením ji přetiskujeme.

Všichni budeme mít doma problémy. Vyšla FIFA 17 a je boží

autor: Jakub Kvasnička, zástupce šéfredaktora časopisu Týden

Pokud chcete mít doma problémy s krásnějšími a chytřejšími polovičkami, dlouhou dobu nekomunikovat se světem, žít na vlastní planetě zdrcnuté do hlášek typu „potřebujeme záložníka nad 85“, kupte si FIFA 17 a na dlouho se ze všemi rozlučte. Je to pecka.

Prali jsme se kvůli tomu s kamarády. Pořád. Ta hra se jmenovala Kick-off 4 a měla uvnitř sebe chybu, jak říkají pařani, "bug". Stačilo vystřelit od půlky takový padáček a gólman nepochopitelně spadnul na stranu. Snadný gól. Vždycky, když jste prohrávali, stačilo vystřelit od půlky. Navzájem jsme si to zakazovali a stejně to dělali, protože hlavní jsou tři body. Že jo.

Ta hra vypadala asi nějak takhle:

Psal se rok 1995, my, desetiletí kluci, jsme hráli Segu Mega Drive II, přičemž srovnávat ji s dnešním PlayStationem 4 je jako komparovat Jessicu Fletcherovou a Avatara.

Někdy si ještě, při hraní dnešních her, na ty retro kousky vzpomenu. Mají kouzlo rozbitých ovladačů a držek, dlouhých odpoledních po škole, striktního psychopatického nadšení. Vím, že jsme u toho jedli termixy a skoro nedýchali. Všichni hráči vypadali a běhali stejně, ale my byli stejně hotoví, natož se například ve hře FIFA, tuším, 96, poprvé objevila hudba (a taky zápasy v tělocvičně, což bylo, bůhví proč, docela dost cool)!

Minulý týden vyšla nová FIFA. Absolutní kult naší hráčské generace. FIFA 17 je naprosto boží. Návyková. Přitom značka FIFA taková dlouho nebyla. Její vývoj ukazuje nekompromisnost hraní, které dávno není hraní. Ale tvrdý, krvavý boj o hodně peněz. Což je dobré. Aspoň pro nás, hráče.

Podívejte se a přečtěte si také

BULVÁR: 11 krásek, které se starají o blaho (a peněženky) hráčů Manchesteru City

Ve svém videoherním vývoji jsem FIFU zavrhl někdy kolem roku 1999, absolutně podlehl kouzlu fotbalovějšího a reálnějšího Pro Evolution Socceru, sice chvílemi trochu japonsky halucinogenního, ale pořád nejlepší simulace, jakou jste mohli hrát.

Zatímco autističtí EA Sports patlali napodobeniny fotbalu v němž se dali naučit čtyři akce a těmi porážet každého, variabilní japonské Pro Evo ukázalo videoherní fotbal ve své (tehdy nečekané) realitě. Určilo trendy.

Co udělali EA Sports? Postupně se poučili, v čem byli tak špatní. A Konami, slušně řečeno, se tak nějak... inspirovali.

Trefili šibenici, zatímco Japonci si můžou teď šibenici maximálně tak uvazovat. Zaspali, ekonomicky silnější, progresivnější a celkově silnější EA Sports je letos (zase, už potřetí za sebou) totálně přejeli. Dlouhodobě vládnou prodejům a jinak to nebude ani letos. Už Ivan Horník říkával, že silnější pes mr...

Podívejte se a přečtěte si také

BULVÁR: Ronaldo randí s MISS. Nádherná Desire se kvůli CR7 přestěhovala do Madridu

Pro Evolution Soccer 2017 je oproti FIFA 2017 asi jako Magda Vašáryová oproti Mile Kunis - Magda byla kdysi kočka, specifický fanšmejkr by si na ní možná našel něco i teď, ale proboha proč? Proč?! Proč, když máte k dispozici exkluzivní, krásnou Milu Kunis?

FIFA 2017 má oproti PES 2017 skvělou grafiku, úžasnou atmosféru a hlavně - už dávno je fotbalovější. PES není špatný. Ale oproti FIFA je pozadu, zastaralý, senior.

Oproti loňskému roku samotná hra ve FIFA 17 ještě zpomalila, více se zapojilo tělo, krytí míče, samotný balón má zase lepší fyziku, počítačový protivník inteligenčně radikálně vyspěl a motion-capturing hráčů nabízí pestrou škálu pohybů, z nichž 90 procent vypadá fakt reálně a skvěle.

Snad jen exekuce přímých kopů a hlavně autů (je skvělé, když devět z deseti hodíte soupeři) občas zapříčiní volný let ovladače, ale to se někdy tak stane.

Podívejte se a přečtěte si také

HRÁČI: 7 aktuálních zajímavostí. Cavani jede bomby, tabulku střelců vede úplně všude

Určitým způsobem se vyvinul i manažerský mód, ale pro nás, dlouholeté ortodoxní hráče Football Managera, je pořád dost lehký - ale to nevadí, tady je hlavní samotná hra, a ta je bombastická.

Je bombastická natolik, že jeden třicetiletý (autor tohoto článku) a jeden dvaatřicetiletý muž (kamarád autora tohoto článku) při první testu hry začali v sobotu ve 14 hodin odpoledne a končili v neděli ve 4 hodiny ráno, což ocenili především přítelkyně a také jejich psi, které pohled na čtrnáctihodinový zásek vyloženě nadchnul a vůbec nechtěli běhat v parku.

Tahle hra už je hodně daleko. Brutálně přiblížená realitě. Poměrně těžká, ale o to víc kouzelná. Návyková. V herních recenzích je móda hodnotit, dávám 9,5/10 jen proto, že za rok vyjde FIFA 18.

A nepředpokládám, že by tam brankář padal na stranu po kopu z půlky.

Byla to krásná doba, ale tahle je ještě lepší. FIFA 17 je povinnost.

Podívejte se a přečtěte si také

ZÁBAVA: 33 luxusních hlášek z pralesní soutěže. Borci céčka Vsetína se fotbalem baví

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8716
 
ID: 8659
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře