PŘÍBĚH: Obchod s fotbalovým masem. V Asii hrají nelegálně desítky nezletilých Afričanů


06.05.2017 - 10:07:41

Anglická televitní stanice BBC přinesla rozhodně zajímavý příběh o obchodování s mladými africkými fotbalisty.

 

Je jim dvanáct, třináct, čtrnáct let. Všichni mají několik společných „bodů“: Pocházejí z afrických zemí, jejich rodiny živoří na hranici bídy a všichni hrají fotbal. Právě na tyto kluky cílí protřelí manažeři. Obchod s lidským fotbalovým masem bují.

Alespoň tak to vidí redaktoři BBC, kteří zmapovali příběhy několika mladých Afričanů. Většina z nich zamířila do „akademie“ klubu Champasak United, který hraje ligu v Laosu.

Řekli nám, že budeme dostávat dvě stě dolarů měsíčně. Žádné peníze jsem neviděl, spali jsme na podlaze v útrobách stadionu, bylo nás tam i třicet. Všechno mladí kluci,“ citovala BBC čtrnáctiletého Kesselly Kamaru z Libérie.

Podívejte se a přečtěte si také

PŘÍBĚH: Tohle je snímek mého života, říká fotograf Garcés. Zachytil ikonický moment

Do případu se vložila i FIFA, která situaci v klubu prověřila. Výsledek byl očekávaný. V klubu bylo třiadvacet nezletilých afrických dorostenců. Sedmnáct z nich po „šťáře“ odjelo zpátky do Afriky, šest v týmu stále zůstává. Žádný z nich nesplňuje podmínky FIFA pro transfery nezletilých hráčů.

Jsme jako otroci. Spíme na podlaze v místnostech bez oken,“ promluvil na kameru další mladý fotbalista.

Obchod s „dětmi“ se točí kolem chlapíka jménem Alex Karmo. Někdejší hráč liberijské reprezentace v Laosu všechno zařizuje, sám sebe označuje za „manažera pro hráče z Afriky“.

Je to podvod a regulérní obchod s masem. Je to fiktivní akademie, která byla nikdy legálně založena. Nemá lékaře, trenéry, prostě nic. Všechno dělá Karmo, je to naprosto absurdní,“ řekl novinářům z BBC liberijský novinář a sportovní promotér Wleh Bedell.

Alex Karmo i prezident Champasaku Phonesavanh Khieulavong se nařčením brání. „Všechno je legální. Nedáváme jim profesionální smlouvu, pouze smlouvy, díky které mají právo na určité bonusy. Nemají pracovní povolení, správnou dokumentaci pro pobyt v Laosu ovšem ano,“ říká Karmo.

Podívejte se a přečtěte si také

PŘÍBĚH: Nejbizarnější padák v historii fotbalu. Hráče vyhodili z týmu za krádež tučňáka

Zástupci FIFA vnímají situaci jako velmi vážnou. „Tento případ je pravděpodobně pouze špičkou ledovce. Někteří z těch, kteří se vrátili do Libérie, měli velké zdravotní problémy, protože se jim v Laosu nedostali řádné lékařské péče a oni prodělali malárii. Tohle musí okamžitě skončit,“ varuje Stephane Burchkalter, manažer organizace FIFPro.

Nevládní organizace Culture Foot Solidaire dokonce odhaduje, že z Afriky přechází podobných způsobem do Asie ročně až patnáct tisíc mladých fotbalistů.

Podívejte se a přečtěte si také

PŘÍBĚH: 5 operací kolena, stovky stehů, šrouby. Barker je 4 roky po šíleném zranění zpět

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8717
 
ID: 8659
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře