BLOG: Nový systém ligy? Dušan Svoboda přivedl na svět retardované nedonošené dítě


10.04.2017 - 15:34:00

Český fotbal čeká (r)evoluce. Nadstavbová část, baráže o postup i Evropskou ligu. V novém systému jsou ale zásadní „díry“.

 

Šéf ligy Dušan Svoboda po letech snahy a jednání přivedl na svět „svoje dítě“, nový formát českých fotbalových profesionálních soutěží. Platit začne od sezony 2018/2019.

Jaké je to „děťátko“?

Kdepak, žádné vymydlené, růžovoučké miminko. Zveřejněné podrobnosti o novém systému naznačují, že Svobodovo dítě je tak trochu „retardovaný nedonošenec“.

Šéf ligy se mohl inspirovat v řadě zemí. Po vzoru pejska a kočičky (když vařili dort) smíchal do nového systému všechno možné.

Po odehrání klasiky v podobně třiceti kol se soutěž rozdělí na tři skupiny.

O titul (1. – 6. místo) - šest týmů, každý s každým na jeden zápas. Body ze základní části se započítají. První tři týmy v tabulce budou hrát 3x doma, 2x venku.

O Evropu (7. – 10. místo) - čtyři týmy pohárovým způsobem doma-venku. Vítěz vyzve 4. nebo 5. tým mistrovské skupiny na (dvojzápasový) souboj o předkolo Evropské ligy.

O záchranu (11. – 16. místo) - šest týmů, každý s každým na jeden zápas. Body ze základní části se započítají. Poslední sestoupí, patnáctý a čtrnáctý půjdou do baráže proti druhému a třetímu z druhé ligy.

V novém systému jsou zásadní „díry“

Skupina o titul i sestup pojede podle ryze české cesty. Nic podobného se jinde nehraje. Počínaje tím, že body ze základní části týmům zůstávají až po „podivnost“ různého počtu domácích a venkovních zápasů pro jednotlivé týmy.

Ta absolutně největší díra spočívá v „pasti“ kolem sedmého místa.

Jisté je třeba to, že pokud budou týmy na 5. či 6. místě ztrácet na čelo tabulky hodně bodů, propukne „závod“ o sedmé místo. V případě nedostižné ztráty na „pohárové pozice“ v první skupině totiž bude rozhodně rozumnější pokusit se do Evropy dostat ze „střední“ skupiny.

Pohled na aktuální tabulku letošné sezoně přesně takovu pozici vytváří. Pokud by se novým systémem hrálo už teď, vážně by měly Zlín a Teplice motivaci v posledních kolech ligy vyhrávat? To ani náhodou.

Podívejte se a přečtěte si také

BLOG: Rada v roli toaletního papíru. Na Letnou nastoupil coby trenér na jedno použití

To samé lze říci o týmech, které budou na sedmém (osmém, devátém a třeba i desátém místě tabulky).

Motivace dostat se „nahoru“ do první šestky bude v jejich případě nulová. Ano, mohou si ve skupině „o titul“ zahrát atraktivní zápasy s nejlepšímy týmy, ale pouze za předpokladu, že rezignují na možnost dostat se do evropských pohárů. V tabulce aktuální sezony výše uvedené platí třeba pro Jablonec.

Pokud Dušan Svoboda hlásí, že změny zvýší atraktivitu, možná to platí o 2-4 týmech z absolutního čela tabulky.

Pro zbytek „startovního pole“ rozhodně nikoliv. Spíše naopak, přibude zápasů,ve kterých budou kluby spekulovat, vyjebávat se systémem, sázkovkami, fair-play i s fanoušky.

Samostatnou kapitolou budiž baráž o postup do první ligy. Jasně, v Anglii jsou barážové zápasy „dokonalou peckou“. Atraktivní, s nábojem, miliony liber „v pozadí“. Sleduje je celý svět. Rozhodující zápas finalistů baráže, to bývá zpravidla mač, ve kterém se rozhoduje o miliardách.

V českém podání to může být slušné fiasko, na což svým nesouhlasem s novým systémem upozornili zástupci Opavy a Znojma.

Spíše se zdá, že jde o snahu podat záchranné lano ligovému klubu, který skončí patnáctý, aby měl ještě šanci v elitním klubu „prvoligových“ zůstat.

Snaha se cení, ovšem na tohle nedonošené děťátko nemůže být Dušan Svoboda úplně pyšný.

Podívejte se a přečtěte si také

BLOG: Místo šlágru z Opavy viděli fanoušci Táborsko. Prezentace fotbalu level prales

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8719
 
ID: 8657
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře