PŘÍBĚH: Nejtvrdší osobka všech dob aneb Kterak drsný řízek Gentile rozkopal Maradonu

29.04.2017 - 19:02:00

Jednu z nejtvrdších osobních obran v historii fotbalu předvedl před dlouhými lety italský řízek Gentile. Maradonu rozkopal jako hadrovou panenku.

Světový šampionát v roce 1982 pořádalo Španělsko. Jako jeden z favoritů dorazila do Evropy výprava z Argentiny. V čele s velkým šéfem Maradonou.

Klíčový mač sehrál jihoamerický tým ve „čtvrtfinálové“ skupině. Zápas s Itálií byl klíčový pro potenciální postup do semifinále.

Taktika italského týmu byla jasná a zcela logická: „Když uhlídáme Maradonu, máme šanci,“ pronesl v kabině kouč Enzo Bearzot a ukázal prstem na Claudia Gentileho. „Ty ho uhlídáš. Jako rotvajler. Zakousneš se do něho a nepustíš.“

Obávaný tvrďák obrany Juventusu přijal těžký úkol se vší vážností. A na stadionu v Barceloně připravil Maradonovi peklo. Ale jako fakt peklo.

Devadesát minut ho po hřišti honil jako lovecký pes postřeleného kance. Žlutou dostal hned v první minutě. Nedal hvězdě centimetr prostoru. Ani milimetr. Mnohokrát ho poslal k zemi. Držel, štípal, kopal. Nenechal Maradonu míč ani převzít.

Dohrál jen díky benevolenci rumunského sudího Rainei. Minimálně čtyři Gentileho zákroky volaly po žluté kartě.

Korunu všemu dal Gentile po utkání. Dostal pochvalu od trenéra a na dotazy novinářů, zda přece jen nebyla jeho osobka příliš „těsná“, odpověděl krátce: „Fotbal není pro baletky.“

Podívejte se a přečtěte si také

RETRO: Tohle je nejlepší rozcvička všech dob. V hlavní roli Maradona a hit Live is life

Ostatně, podívejte se na Gentileho krutopřísnou osobku na videu níže. Začátek je „volnější“, pak to ale Gentile v dresu č.6 rozbalí se vším všudy.

P.S: Zápas vyhrála Itálie 2:1, světový šampionát nakonec vyhrála. Argentinci poté prohráli i s Brazilci a pakovali se domů.