PŘÍBĚH: Kterak byla Sparta krůček od finále Ligy mistrů. Na Letné porazila i Barcelonu


04.04.2017 - 19:41:51

OBSAHUJE VIDEO / V sezoně 1991/1992 byla Sparta ještě opravdu železná. V Evropě dělala radost snad i zatvrzelým slávistům. Jen krůček ji dělil od finále Ligy mistrů. To byly časy...  

 

Byla to tehdy krásná doba. Slováci se ještě neodtrhli, Havel byl na Hradě teprve třetím rokem a český fotbal ještě něco znamenal.

Cesta Sparty nultým ročníkem Ligy mistrů byla téměř dokonalá. Český gigant vyřadil Glasgow Rangers, poradil výborným Olympiquem Marseille a postoupil až do semifinálové skupiny.

Odtamtud vedla cesta jedině triumfem ve čtyřčlenné skupině s Barcelonou, Benfikou a Dynamem Kyjev. Už první zápas proti Barce napověděl o síle Sparty. Český tým sahal ve Španělsku na remízu, ale nakonec těsně prohrál 3:2.

Podívejte se a přečtěte si také

VÝBĚR: All Stars sestava Sparty posledních dvaceti let. V záloze Rosa, na stoperu Řepka

Potom ale Sparta porazila Kyjev 2:1 a remizovala s Benfikou doma i venku. Postup do finále byl reálný. Důležité bylo doma porazit Barcelonu. Hrálo se přesně před 15 lety, 1. dubna 1992.

Vyprodaná Letná sledovala fascinující zápas. Na sparťanský stadion se před rekonstrukcí vešlo ještě 30 tisíc diváků. Oba týmy hrály útočný fotbal, ale největší obdiv si zasloužili především oba brankáři.

Petr Kouba i Španěl Zubizarreta nejednou dovedli útočníky k zoufalství. Fenomén ve bráně Sparty vychytal Sailasův nájezd i Laudrupovu střelu. Brankář Zubizarreta předvedl výborné reflexní zákroky.

Sparťané mohli jít v 65. minutě do vedení, ale Vonáček trefil tyč. Smůla se ale obrátila ve štěstí. O chvíli později sice Vrabec trefil z přímáku břevno, ale míč se odrazil k Černému, který před bránou našel všudypřítomného Siegla.


Sparta zvítězila 1:0 a zbýval jí odehrát ještě jeden zápas. Na finále to nakonec sice nestačilo, ale moc nechybělo.

Sparta musela v Kyjevě vyhrát a spoléhat se na to, že Barcelona podlehne Benfice. V takovém případě by do finále proti Sampdorii postoupili Letenští. Tenhle scénář se bohužel nevyplnil. Sparta v Kyjevě podlehla 0:1, navíc Barcelona svůj zápas vyhrála.

Katalánci pak soutěž vyhráli, když ve finále ve Wembley porazili v prodloužení Sampdorii 1:0 gólem Ronalda Koemana.

Přesto se Sparta neměla za co stydět, ba naopak. Deník Československý Sport měl po výhře nad Barcou výmluvnou titulní stranu, která hrdě hlásala: „ŽÁDNÝ ŠPRÝM – MÁME ZASE VELKÝ TÝM!“.

Podívejte se a přečtěte si také

Dresy pražské Sparty od roku 1995. Ve kterých budili hráči z Letné největší respekt?
 

Autor: Martin Gonda

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8719
 
ID: 8660
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře