PŘÍBĚH: Konec černé magie při fotbale. Bafuňáři ve Rwandě zakázali čarodějnické rituály


29.12.2016 - 15:10:13

Bizarní fotbalový příběh doputoval do Evropy z africké Rwandy. S okamžitou platností tam bafuňáři zakázali čarodějctví při zápasech. 

 

Když se před nedávnem utkaly v tamní lize týmy Mukura Victory a Rayon. Mohli fanoušci sledovat „podivnou“ událost.

Domácí útočník Moussa Camara dal nejprve břevno. Chvíli nato buď položil nebo sebral u tyčky soupeřovy branky blíže neurčený předmět. Nutno dodat, že hosté reagovali značně podrážděně, Camaru chtěli lynčovat.

O pár minut později tentýž hráč skóroval.

„Začaroval nás“ měli jasno hráči Rayonu. Výsledek 1:1 sice zůstal v platnosti, ovšem funkcionáři fotbalové asociace okamžitě přijali nové „předpisy“.

„V našich stanovách nemáme žádné zákony, které by reagovaly na používání čarodějství při zápasech. Nikde ve světě nebylo prokázáno, že by čáry a magie dokázaly ovlivnit výsledeky zápasů. Ale musíme reagovat,“ prohlásil místopředseda rwandské fotbalové asociace Vedaste Kayiranga.

Bafuňáři proto schválili sazebník trestů za čarodějství při fotbale. Pokud bude některý z hráčů nebo týmu usvědčen z nekalých rituálů, bude platit. Jednotlivci až 100 000 rwandských franků (cca 100 eur), kluby pak mohou dostat pokutu až do výše 2,9 milionů franků.

Podívejte se a přečtěte si také

10 nejdražších hráčů, kterým v létě končí smlouva a oni zatím neví, kde budou hrát

Není to první případ, kdy se v afrických zemích řeší černá magie při fotbale. Asi nejznámější je příběh brankáře Gambie Musy Camary, který před čtyřmi lety „zaklel“ při Africkém poháru svoji branku před zápase s Alžírskem. Obcházel vlastní branku a na hřiště sypal záhadný bílý prášek.

Třicet tisíc diváků tehdy na vyprodaném stadionu počínání Camary jenom udiveně přihlíželo. Až pak vyšlo najevo, že se prý gólman Gambie pokoušel svou branku před kanonýry Alžírska uchránit černou magií. A voodoo mu zpočátku možná skutečně pomohlo, rozhodčí nejprve neuznal trefu Alžírska a pak se Gambie dostala do vedení.

Ve druhém poločase přišel zvrat, Alžířané během tří minut zápas otočili a nakonec zvítězili 2:1. Gólmanovi totiž organizátoři opakování rituálu u druhé branky nepovolili.

Podívejte se a přečtěte si také

LALIGA: Víte, že španělskou ligu okusilo pouze 7 Čechů? Tady jsou jejich příběhy
 

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8718
 
ID: 8659
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře