PŘÍBĚH: Rakouský zázrak. Mladík kvůli rakovině přišel o nohu, fotbal hraje pořád


06.05.2017 - 09:00:53

OBSAHUJE VIDEO / Rakouský amatérský fotbalista Martin Hofbauer píše příběh, který ve světě fotbalu nemá obdoby. Jako první hráč v historii získal od mezinárodní federace FIFA povolení hrát soutěžní zápasy s protézou.

 

„Fotbal je ta nejkrásnější věc na světě a já nechci zůstat bez něho," říká věčně pozitivně naladěný rakouský mladík, který nastupoval v amatérské soutěži za USV Miesenbach.

Místo v základní sestavě měl jisté až do chvíle, kdy ho před šesti lety začalo bolet chodidlo. „Myslel jsem, že tam mám obyčejný zánět nebo třeba něco nataženého. Když mi doktor řekl, že v chodidle je nádor, nemohl jsem tomu věřit," líčí Hofbauer děsivý zážitek po kontrole v nemocnici.

Následovala okamžitá léčba chemoterapií. Fotbalista absolvoval čtyři série. Nádor velký třináct centimetrů se zmenšil o pět centimetrů, ovšem závěr lékařů byl jasný. „Dostal jsem na výběr. Buď riskovat další nejistou léčbu nebo okamžitou amputaci nohy nad kotníkem. Díky ní jsou šance na úplné vyléčení mnohem vyšší," vysvětluje mladík.

Vzpomínka na noc před zákrokem byla nejhorší v jeho životě. „Ty pocity nelze popsat. Ale věřil jsem doktorům, že to pomůže. Protože bolest v noze byla opravdu nesnesitelná a zhoršovalo se to. Operace byla pro mne velkou úlevou," dodává.

Podívejte se a přečtěte si také

VÝBĚR: 7 zrádců. Tyto přestupy vyvolaly v posledních letech mezi fans největší emoce

Dva měsíce po amputaci v červnu 2012 dostal první protézu. Soužití s ní bylo zpočátku problematické, ale hráč dělal velké pokroky. Inspirací mu byl Matthias Lanzinger, rakouský lyžař, který po pádu přišel o nohu a dokázal se s protézou na svahy vrátit.

„Při rehabilitaci jsem bydlel na pokoji s jiným pacientem, který mi dal na Lanzingera kontakt. On souhlasil, že se potkáme. Byl to dojemný okamžik, dal mi cenné rady a hlavně pořádnou dávku psychické podpory, abych nerezignoval," říká.

V září 2012 poprvé s protézou běžel. „Bylo to prostě neuvěřitelné, jako sen. Pak už jsem měl v hlavě jen jedinou myšlenku, vrátit se do dresu na fotbalový trávník."

Díky speciální ortéze se mu to podařilo a tak mohl společně se svým klubem požádat FIFA o to, aby mohl nastupovat v soutěžních zápasech.


„Bylo brutální jenom trénovat a nesmět hrát. Přitom běhám jako každý jiný fotbalista s dvěma nohama. Nikdo si toho ani nevšimne. Diváci, soupeři ani rozhodčí," tvrdí. V tomto týdnu se mu sen splnil, svolení dostal.

Vyhráno ovšem ještě nemá. Zákeřná rakovina v jeho těle totiž řádí dál, v roce 2014 se objevila v plicích, takže fotbalista musel znovu na další chemoterapii. Jeho spoluhráči i trenér ale věří, že všechny problémy překoná a týmu v budoucnu výrazně v regionální soutěži pomůže.

Podívejte se a přečtěte si také

PŘÍBĚH: Od čtrnáctky k jedničce. Kterak Palmer v jediné sezoně vystřídal všechna čísla
 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8716
 
ID: 8660
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře