ANALÝZA: 10 posledních ročníků české ligy. Jak by vypadala nadstavba ve skupině o titul?


10.04.2017 - 22:27:49

Přinášíme stručnou analýzu posledních deseti sezon české ligy s ohledem na změnu hracího systému (2018) a zavedení nadstavbové části.  

 

Od sezony 2018/2019 se bude po základní části hrát nadstavbová část. Šest týmů bude hrát každý s každým, jednokolově, přičemž první tři týmy po základní části získají „drobnou“ výhodu tří domácích zápasů. Všem šesti klubům zůstanou body ze základní části.

Maximálně může tedy jeden tým v nadstavbě získat patnáct bodů.

Je to dobrej nápad, špatnej nápad nebo jakej je to vlastně nápad?

Na otázku klasika Ivánka, kterou si dnes ohledně nového systému ligy kladou tisíce českých fotbalových fanoušků, lze najít seriózní odpověď.

Strohá analýza posledních deset sezon nabízí v případě nadstavbové skupiny „o titul“ opravdu děsivou vizi.

Dušanem Svobodou navržená a kluby schválená varianta nadstavbové části bude krystalickou esencí českého „šíbr fotbalu“.

Tedy „na oko“ atraktivním „produktem“, v zákulisí humusem, v němž silnější pes mrdá a ti slabší hafani spekulují (prodávají). Společně pak všichni tak trochu ojebávají fotbalové fanoušky.

Odvážné tvrzení, že? Pohled na níže přiložené statistiky posledních 10 sezon a výhled, o co by se v nadstavbě v těchto ročnících hrálo a jak moc by byla atraktivní, snad jako argument postačí.


Matematickou naději na titul mají jen 4 týmy, z toho dva pouze minimální. Na druhé místo (kvalifikace Ligy mistrů) má minimální naději pátá Slavia, Brno je zcela out od samotného začátku. Na třetí místo (EL) maj reálnou šanci mají 3 týmy. Týmům na 4. a 5. místě nadstavba k pohárům nepomůže. Jak ji tedy budou hrát? Fakt naplno? Přijdou fanoušci na klub, který o nic nehraje?


 

Hned pro tři týmy by byla nadstavba zcela zbytečná. Ani případný plný bodový zisk z pěti zápasů by žádnému z těchto tří mužstev nepřinesl posun ani na třetí místo (EL). Nadstavba při takové tabulce po 30. kole by v českých podmínkách byla jen „kupčením“ a ničím jiným.


 

O titulu je prakticky rozhodnuto, Sparta má náskok 13 bodů. Pět zápasů nadstavby nemůže Plzni pomoci, jedině snad že Berbr vážně pořádně zabral. Čtyři týmy nemají ani matematickou naději na druhé místo (EL), nadstavba by tedy řešila jen boj o třetí místo. V čem bude atraktivita takové nadstavby?


 

Vzácně vyrovnaný ročník, opět ale platí, že kluby z pátého a šestého místa nehrají o titul ani druhé místo (LM). Na Ligu mistrů má prakticky nulové šance i čtvrtý Jablonec. Třetí Liberec má na místa zaručují LM ztrátu devíti bodů. V pěti kolech (max 15 bodů) takřka neřešitelný handikep.


 

Šestá Dukla nemá o co hrát, má naději maximálně na třetí místo, ovšem naději asi tak 0,1 procenta. Podobně jsou na tom Teplice. Nadstavba by v tomto ročníka byla hodně zajímavá kvůli souboji o titul. Ten se týká tří týmů.


 

Šestá Bohemka nemá vůbec o co hrát, čtvrtá Olomouc a pátá Boleslav jsou na tom podobně. Boj o titul ani matematicky, šance na EL jen ryze teoretické. Třetí Jablonec minimální šance na druhé či první místo.


 

Matematickou naději na titul má všech šest týmů. Plzeň a Olomouc ale v reálu nulovou, což platí o šancích těchto dvou týmů na druhé a třetí místo. Nadstavba má smysl jen pro čtyři týmy.


 

Boj o titul platí jen pro tři týmy, druhé místo (LM) se může reálně týkat jen tří klubů. Třetí (pohárová - EL) příčka je prakticky vyloučená pro tři týmy. Olomouc, Jablonec a Boleslav v podstatě nemají o co hrát.


 

Tento ročník nabízí atraktivní variantu nadstavby. Naděje na titul má 5 týmů. Jen šestý Liberec by plnil roli (rozdajné??) stafáže.


 

Brno a Boleslav minimální perspektiva na cokoliv. Nadstavba by byla atraktivní pouze pro čtyři kluby.


 

Jaké z toho plyne poučení?

Deset sezon je dostatečně dlouhá doba na srovnání. Nedá se předpokládat, že se česká fotbalová liga ZNIČEHONIC začne dlouhodobým trendům vymykat a tabulka bude po třiceti kolech vyrovnanější.

Pouze JEDNOU za posledních deset let by nadstavba šesti klubů (jednokolová) nabídla opravdu atraktivní boj o titul a pohárové příčky. V sezoně 2007/2008 by ve hře o „bednu“ bylo pět týmů.

Ve všech ostatních ročnících by šesté a páté týmy po základní části plnily jen roli stafáže. Nulové šance na titul, nulové šance na druhé místo, minimální (jen opravdu teoretické) naděje na třetí místo (EL).

Nelze předpokládat, že by Dušan Svoboda a spol. neměli podobnou (mnohem podrobnější a detailnější) analýzu k dispozici.

Navzdory tomu předložili a nechali schválit jednokolovou nadstavu o titul v šesti klubech. Proč?

Panebože PROČ???

 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8717
 
ID: 8657
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře