Fotbalová Čína láká na peníze, okusili je už 4 Češi a Slováci. Jak se jim tam žilo?


31.12.2016 - 11:33:04

Čínská liga neláká kvalitou. Neláká ani prima životem, protože cizinci to mají v Číně těžké. Fotbalisté, kteří tam jdou na zkuśenou, se netají tím, že jim jde o peníze.

 

Čína je ve fotbalovém světě jedním z hlavních témat. Kluby podporované státem chtějí stále lepší hráče. Chtějí i Ronalda s Messim.

Některé hráče ale není snadné do Číny přivést. Nelze jim tam totiž zařídit komfort, na který jsou třeba z Evropy zvyklí. Například komunikace v Číně není často vůbec legrace. Běžní Číňané většinou neumí anglicky, takže hráčům musí stačit ruce i nohy.

Podívejte se a přečtěte si také

HRÁČI: Proč Messi po každém gólu líbá svoji ruku a ukazuje k nebi? Dojemné tajemství

V klubech to zařizují tlumočníci. Například Jarolím vysvětlil, jak se dozvěděl pokyny od kouče, kterým byl Japonec. „Jeden překladatel překládal z japonštiny do čínštiny, další pro mě z čínštiny do angličtiny,“ prozradil.

Čínskou ligu si zatím vyzkoušeli dva Češi a dva Slováci. Asi nebude náhodou, že žádný z nich tam nevydržel ani jeden rok.

 

Předchozí

Následující

1/4

Marek Jarolím

Teplice v roce 2013 překvapivě oznámili Jarolímův přestup do Chang-čou Greentown. „Jeho příchod do Teplic byl podmíněn dohodou s hráčem o uvolnění v případě zajímavé zahraniční nabídky,“ vysvětlil český klub na svých stránkách.

„Baly to obrovská zkušenost. Poznal jsem novou mentalitu, kterou jsem dosud neznal,“ řekl později Jarolím. „Neměl jsem tam jediný problém, na druhou stranu mi tamní životní prostředí chybět nebude. Nejde jen o smog, ale lesy nebo parky a takové věci v čínských městech nenajdete. Pouze průmyslové zóny.“

„Mám za to, že je jen otázkou času, kdy bude hrát Čína ve světovém fotbalu důležitou roli. Obrovské finance dávají Číňané i do vlastních klubů. Do zázemí, tréninkových center, akademií a podobně,“ zamyslel se pro Sport.cz.

V Číně působil Jarolím jen tradičního půl roku, potom zkusil štěstí ve druholigovém řeckém klubu Iraklis Soluň.

Předchozí

Následující

1/4

 
 

Sdílejte tento článek

 

ID BOTTOM: 8718
 
ID: 8660
 
 
TEST 
 
 
 
 
 

Facebook komentáře